О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

88                                             27.03.2017г.                                град Стара Загора

 

 

Старозагорският административен съд, ІІ състав, в закрито заседание на двадесет и седми март през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

             

               СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

като разгледа административно дело № 123 по описа за 2017г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                        

 

                                                    

Производството по делото е образувано по жалба на Светозар Р.З. ***, срещу мълчалив отказ на  Директора на Териториална дирекция Пловдив на Национална агенция по приходите /ТД на НАП – Пловдив/ да се произнесе по жалба с вх.№ 6392/ 27.02.2017г. против постановления на Гл.публичен изпълнител В.Ангелова за налагане на обезпечителни мерки по изп.д.№ 241500-00332/2015г., връчени на 20.02.2017г.  

 

Настоящият съдебен състав намира, че не е компетентен да разгледа подадената жалба, по следните съображения: 

 

Съгласно чл.266, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ действията на публичния изпълнител могат да се обжалват от длъжника или от третото задължено лице пред директора на компетентната териториална дирекция чрез публичния изпълнител, който ги е извършил, като решаващият орган се произнася по реда на чл.267 от ДОПК. По силата на чл.268, ал.1 от ДОПК, в случаите по чл.267, ал.2, т.2, 4, 5 и 6 длъжникът или взискателят може да обжалва решението пред административния съд по местонахождението на компетентната териториална дирекция в 7-дневен срок от съобщението. Цитираните и действащи правни норми, регламентиращи защитата срещу принудително изпълнение по Глава двадесет и седма от Дял ІV на ДОПК, са специални и дерогират разпоредбите, приложими в производствата по обжалване на актове, постановени по реда на другите дялове на ДОПК. Дерогират също и общите правила, регламентирани в чл.133 от АПК, за местната подсъдност на делата по оспорване на индивидуални административни актове. Следователно разпоредбата на чл.268 от ДОПК определя компетентния да разгледа жалбата съд /включително и в случаите на мълчалив отказ на решаващия орган/ и това е административният съд по местонахождението на компетентната териториална дирекция, която в настоящия случай е ТД на НАП – Пловдив.

Предвид изложеното съдът намира, че компетентен да разгледа жалбата на Светозар Р.З. против мълчалив отказ на Директора на ТД на НАП – Пловдив да се произнесе по жалба вх.№ 6392/ 27.02.2017г. срещу постановления на Гл.публичен изпълнител В.Ангелова за налагане на обезпечителни мерки по изп.д.№ 241500-00332/2015г., връчени на 20.02.2017г., е Административен съд Пловдив.

Ето защо производството пред Старозагорския административен съд е недопустимо и като такова следва да бъде прекратено, а делото да се изпрати по подсъдност на Административен съд Пловдив. 

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.135, ал.2 във връзка с ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                                 О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 123/2017г. по описа на Административен съд Стара Загора.

 

ИЗПРАЩА ПО ПОДСЪДНОСТ делото на Административен съд Пловдив.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя за сведение.

 

 

 

 

 

                                                                                               СЪДИЯ: