Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                  

                                                                                          

            87       10.03.2017 година   град Стара Загора

 

 

                           В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди и  седемнадесета година в състав:

 

                                                                              

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Членове:           ИРЕНА ЯНКОВА   

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар З.Д.     

и с участието на прокурор Петя Драганова                                        

като разгледа докладваното от съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 22 по описа  за 2017г., за да се произнесе съобрази следното:

 

           Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда” – Стара Загора, против Решение № 1411 от 05.12.2016г., постановено по АНД № 3005/ 2016г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 24 – 001081 от 10.09.2016г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда”  - Стара Загора.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че съставеният Акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление не отговарят на императивните законови изисквания досежно тяхното съдържание от гл.т на описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Поддържа че неправилно съдът е приел, че не е доказано по безспорен и несъмнен начин извършването на нарушение по повдигнатото на санкционираното лице административнонаказателно обвинение и наличието на основание за санкционирането му по чл. 414, ал.1 във вр. с чл.147, ал.1, т.1 от Кодекса на труда. Твърди, че въззивният съд не е направил цялостна преценка на доказателствата по делото и не е събрал служебно доказателства за релевантни за ангажирането на отговорността обстоятелства, което е довело до неверни фактически констатации и съотв. правни изводи, направени при неправилно приложение на закона. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено Наказателно постановление № 24 – 001081 от 10.09.2016г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”  - Стара Загора, като правилно и законосъобразно.

 

Ответникът по касационната жалба – „Сигма Интернешънъл” ООД – гр. Стара Загора, чрез пълномощника си по делото, в представените писмено възражение и писмено становище, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Старозагорският районен съд е направил извод, че извършването на вмененото на дружеството в качеството му на работодател нарушение на трудовото законодателство, не е установено и доказано по безспорен и несъмнен начин.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.      

 

           Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

           Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на „Сигма Интернешънъл” ООД – гр. Стара Загора, против Наказателно постановление № 24 – 001081 от 10.09.2016г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда”  - Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 24 - 001081 от 11.08.2016г., на „Сигма Интернешънъл” ООД, в качеството му на работодател, на основание чл. 414, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/, е наложена имуществена санкция в размер 2 000лв., за нарушение на чл. 147, ал.1, т.1 от КТ. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена на 09.08.2016г. проверка по спазване на трудовото законодателство на място на обект „Фернадос Мексикън Фууд”, находящ се в гр. Стара Загора, ул. „Хан Аспарух” № 30 – МОЛ „Галерия”, стопанисван от „Сигма Интернешънъл” ООД, е установено, че „Сигма Интернешънъл” ООД , в качеството си на работодател, е допуснал полагане на извънреден труд за времето между 16.00 часа и 16.45 часа на 09.08.2016г. от непълнолетното лице Светослав Валентинов Никифоров, което е в повече от уговореното в сключения трудов договор от 02.08.2016г. полагане на труд и декларираното от лицето работно време от 12.00 часа до 16.00 часа.

 

           Старозагорският районен съд е отменил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление, са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания досежно тяхното съдържание, като наказателното постановление не съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа страна повдигнатото административнонаказателно обвинение. По съществото на спора, въз основа на събраните в хода на съдебното следствие и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства и установената по делото фактическа обстановка, съотнесена към приложимата нормативна регламентация, съдът е обосновал извод, че не е установено и доказано по безспорен и несъмнен начин извършването на вмененото на „Сигма Интернешънъл” ООД, в качеството му на работодател, нарушение на императивната забрана по чл.147, ал.1, т.1 от КТ, като основание за налагане на санкция по административнонаказателния състав на чл.414, ал.1 от КТ.

 

            Решението на Старозагорския районен е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.  

 

            Фактически, правно и доказателствено обоснован е направения от въззивния съд извод, не е установено съотв. доказано по безспорен и несъмнен начин наличието на съставомерно от обективна страна деяние, квалифицирано като административно нарушение по чл.414, ал.1 от КТ, а именно че при неспазване на императивната забрана, регламентирана в чл. 147, ал.1, т.1 от КТ, „Сигма Интернешънъл” ООД, в качеството си на работодател, е допуснало полагане на извънреден труд за времето между 16.00 часа и 16.45 часа на 09.08.2016г. от непълнолетното лице Светослав Валентинов Никифоров. При съобразяване на легалната дефиниция по чл.143, ал.1 от КТ /че извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време/, правилно е прието, че релевантни за съставомерността на деянието факти, които обуславят административно наказателната отговорност, нито са посочени в обстоятелствената част на съставения АУАН и на издаденото въз основа на него НП за обосноваване на административното обвинение от фактическа страна, нито се установяват от събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства.

            Ето защо изводът на Старозагорския районен съд, че „Сигма Интернешънъл” ООД, в качеството си на работодател, не е допуснало нарушение по чл.414, ал.1 във вр. с чл. 147, ал.1, т.1 от КТ, е обоснован от гл. т. на доказателствата по делото и правилен от гл.т. на закона. Изложените в обжалваното съдебно решение подробни мотиви относно недоказаността на вмененото на санкционираното лице нарушение, изцяло се споделят от касационната инстанция и не е необходимо да бъдат повтаряни.

          

            Не е налице и допуснато от Старозагорския районен съд съществено нарушение на процесуалните правила, като касационно основание по чл. 348, ал.1, т.2 от НПК за отмяна на обжалваното решение. Съдът, въз основа на съвкупна преценка на събраните по делото и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства е направил извод за материална незаконосъобразност на издаденото наказателното постановление. Обосновал е въз основа на кои доказателства, факти и обстоятелства е направил извод, че извършването на вмененото на санкционираното лице административно нарушение не е установено по несъмнен начин. Неоснователно е възражението на касационния жалбоподател, че въззивният съд не е събрал служебно доказателства за релевантни за ангажирането на отговорността обстоятелства. На първо място тежестта да докаже извършването на нарушението, при условията на пълно главно доказване, е на административнонаказващия орган, който в случая не е установил и доказал фактите, обуславящи налагането на санкция на работодателя по чл.414, ал.1 от КТ за нарушение на чл. 147, ал.1, т.1 от КТ. На следващо място при липса на каквото и да е било оспорване от страна на Дирекция „Инспекция по труда” на представените Допълнително споразумение от 08.08.2016г. към трудов договор от 02.08.2016г. и отчетна форма за явяване/неявяване на работа за м. август 2016г., не може да бъде вменено като процесуално задължение на съда служебно да проверява дали и от коя дата лицето е било осигурявано за работа при 7 часов работен ден, още повече че тези обстоятелства могат да бъдат установени от приложената по делото платежна ведомост за заплати м. август 2016г. при работодателя „Сигма Интернешънъл” ООД.  

 

           С оглед на изложените съображения съдът намира че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

           Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                        Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 1411 от 05.12.2016г., постановено по АНД № 3005/ 2016г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 24 – 001081 от 10.09.2016г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда”  - Стара Загора.

 

   Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                          

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                                                                       

   

        2.