Р Е Ш Е Н И Е

 

82                                        14.03.2017 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на  двадесет и трети февруари две хиляди и седемнадесета год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                     Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                      МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря И.А. и в присъствието на прокурора Румен Арабаджиков, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело   №45  по описа  за 2017 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба от Община Казанлък, представлявана от Кмета Галина Стоянова, чрез пълномощника си по делото юриск. Толева против решение №432/23.11.2016 год., постановено по а.н.д.№811 по описа за 2016 год. на Районен съд Казанлък. С решението е отменено НП №2083/25.05.2016 год. на Заместник Кмета на Община Казанлък с наложени на „Зорница 2001”ООД две административни наказания „имуществена санкция”: първата в размер на 500.00 лв. на основание  чл.197 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, за нарушение на чл.8, ал.1 от  същия закон, а втората в размер на 1 000.00 лв. на основание чл.206 от Закона за туризма /ЗТ/ за нарушение на същата разпоредба. От фактическа страна от наказващият орган е прието, че при извършена проверка на 10.05.2016 в хотел „Зорница” на фирма „Зорница 2001”ООД, намиращ се в гр. Казанлък, комплекс „Зорница”, е установено с КП №005709, че: 1. търговецът не е поставил в близост до входа на търговския обект следната информация: фирма и адрес на управление на търговеца, името и фамилията на лицето, което е отговорно за обекта и работното време на търговския обект, с което е нарушил чл.8, ал.1 от ЗЗП. При същата проверка е установено, че търговецът предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект по чл.3, ал.2, т.1-3 от Закона за туризма. За да отмени наказателното постановление Районен съд Казанлък е приел, че по отношение на първото нарушение е налице безспорното му установяване, но в производството по неговото налагане са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в непосочването на конкретната хипотеза от закона, тъй като чл.8, ал.1 от ЗЗП съдържа три точки. Що се отнася до второто нарушение – приел, че съгласно §6, ал.2 от ПЗР на ЗТ обекта е имал сътоветната категория и категорията му е валидна, след като е спазил сроковете за подновяването на категоризацията. Всичко това е мотивирало въззивният съд да постанови решение за отмяната на обжалваното наказателно постановление.

С касационната жалба се твърди, че не е налице допуснато нарушение на процесуалните правила при налагането на първото административно наказание, тъй като в обстоятелствената част на наказателното постановление са посочени и трите хипотези на нарушената разпоредба. Моли от съдът, да отмени решението на Районния съд като незаконосъобразно и да се постанови друго, с което да се отмени наказателното постановление.

Ответника по касация „Зорница 2001”ООД, чрез процесуалния си представител адв. Г., в представеното възражение срещу касационната жалба и в писмените бележки по същество на делото, изразява становище за неоснователност на подадената касационна жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага на съда да остави в сила обжалваното решение като правилно и законосъобразно.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Решение №432/23.11.2016 год., постановено по  а.н.д. №811 по описа за 2016 год. на Районен съд Казанлък е валидно и допустимо, но постановено в противоречие на материалния закон в частта, с която е отменено наложеното на ответника по касация административно наказание по чл.197 от ЗЗП за нарушение на чл.8, ал.1 от същия закон.

Посочената като нарушена разпоредба на чл.8, ал.1 от ЗЗП, съдържа три подточки, които определят съдържанието на табелата, която е необходимо да бъде поставена в близост до входа на търговският обект. В конкретния случай, такава табела въобще не е поставена, поради което и непосочването на някоя от точките на алинеята, не представлява съществено нарушение на производствените правила, доколкото не съществува никаква неяснота у наказаният търговец относно извършеното от него административно нарушение. Съществено би било това нарушение, ако такава табела е налице и не е посочено от наказващият орган, кой елемент от задължителното законово съдържание на табелата липсва. Липсата на табела предполага и липса на информация както за фирмата и адреса на управление на търговеца, името и фамилията на лицето, което е отговорно за обекта, така и за работното време на самия обект. Доколкото изпълнителното деяние в конкретния случай е бездействие – непоставянето на табела, то правилно е посочено от наказващият орган като нарушена разпоредбата на чл.8, ал.1 от ЗЗП.

Що се отнася до другото нарушение, това по чл.206, ал.1 от ЗТ, въззивният съд правилно е постановил решение за неговата отмяна, макар и не по изложените в решението мотиви. Неправилно съдът е приел, че е приложима разпоредбата на §6, ал.2 от ПЗР на ЗТ. Същата касае категоризацията на туристическите обекти – места за настаняване, и в частност самостоятелни стаи и къща, по смисъла на чл.3, ал.3, т.2 от Закона за туризма /отм./, докато в конкретния случай издаденото удостоверение за категоризация е за хотел, което представлява туристически обект по чл.3, ал.3, т.1 от ЗТ /отм./ Съгласно чл.50, ал.6 от същия закон – ЗТ /отм./, издадената категоризация за туристическите обекти по чл.3, ал.3, т.1, 2 и 3 е безсрочна. При липсата на изрична уредба в новия Закон за туризма /в сила от 26.03.2013 год./ за промяна на заварените и издадени удостоверения за категоризация, следва единствения извод, че същите са безсрочни, като законодателят е предвидил единствено и само срок за тяхното подновяване. Това подновяване е с цел извършване на проверка дали отговорят категоризираните туристически обекти на новите изисквания за съответната категоризация. До издаването на новото удостоверение, респективно новата категоризация на туристическия обект продължава да действа старото удостоверение за категоризация, а не се прекратява действието на същото. Видно от представените по преписката писмени доказателства – писмо от Министерство на туризма, ответника по касация е подал в предвиденият от закона срок молба за подновяването на категорията на хотела, за което има издадено и съответното удостоверение, като обекта е включен в плана на комисията за посещение, респективно проверка дали отговаря на новите изисквания за дадената категория. Или с други думи налице е изпълнение на законовото задължение за подновяване на категоризацията на туристическия обект.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че решението следва да бъде отменено в частта, в която е отменено наказателното постановление, в частта с наложено административно наказание в размер на 500.00 лв. на основание чл.197 от ЗЗП за нарушение на чл.8, ал.1 от същия закон. Доколкото по делото са събрани доказателства за установяването на нарушението и е налице произнасяне на въззивният съд по същество относно наложеното наказание, то делото не е необходимо да бъде върнато за нова разглеждане, а следва да се постанови решение по същество на спора. Налице е доказаност на всички елементи от фактическия състав на административното нарушение по чл.8, ал.1 от ЗЗП, поради което и в тази си част, обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено. В останалата си част, решението  е постановено в съответствие с приложимия материален закон, а при извършената служебна проверка не се установиха допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо и второ от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение №432/23.11.2016 год., постановено по АНД №811/2016 год. по описа на Казанлъшки районен съд, в частта  в която е  отменено наказателно постановление №2083/25.05.2016 год. на Заместник Кмета на Община Казанлък, в частта в която е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500.00 /петстотин/ лв.  на основание чл.197 във връзка с чл.8, ал.1 от ЗЗП, и вместо него постановява

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №2083/25.05.2016 год. на Заместник Кмета на Община Казанлък, в частта в която е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500.00 /петстотин/ лв.  на основание чл.197 във връзка с чл.8, ал.1 от ЗЗП.

ОСТАВЯ В СИЛА решението в останалата му част.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

    

                                                                              2.