Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

225                                                 28.06.2017г.                              гр. Стара Загора

 

            В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на осми юни през две хиляди и седемнадесета година в състав:

                   

                                                                                 Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА   

                                                                                         

                                                                                                                                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА      

                                                                                                         МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря  Зорница Делчева        

и с участието на прокурор М.Д.     

като разгледа докладваното от  съдия  Галина Динкова КАН дело № 185 по описа за 2017 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационна жалба на Община Стара Загора против Решение № 173/ 29.03.2017г., постановено по АНД № 70 по описа за 2017 г. на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 1163/ 08.09.2016 г., издадено от Заместник-кмета на Община  Стара Загора срещу Е.К., с постоянен адрес ***. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон – отменителни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се изводът на съда, че наказателното постановление не отговаря на императивните изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Твърди се формална изрядност на обжалваното НП, тъй като както в него, така и в съставения АУАН, въз основа на който е издадено, нарушението е ясно описано и квалифицирано, с оглед установените факти и обстоятелства. Според касатора обжалваното съдебно решение не съдържа фактически и правни изводи, които да разкриват действителната воля на съда. Въз основа на изложените в касационната жалба доводи е направено искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което да бъде потвърдено наказателното постановление  като правилно и законосъобразно.

 

Ответникът – Е.К. ***, редовно призована за съдебно заседание, не се явява, не се представлява. С писмен отговор на касационната жалба изразява становище за нейната неоснователност и моли съда да я остави без уважение.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, и предлага  решението на районния съд да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба  на Е.К. против НП № 1163/08.09.2016 г., издадено от Заместник-кмета на Община  Стара Загора, с което,  въз основа на АУАН № 15142/20.06.2016 г., на Е.К. е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лв. за извършено нарушение на чл. 25з, ал.3 от Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора, изразяващо се в това, че на 18.06.2016 г. в 18,30 ч, в гр. Стара Загора, ул. „Августа Траяна” № 36А, на етаж 6, извършва религиозна пропагандна по домовете на гражданите.

Районният съд е отменил наказателното постановление по съображения за неговата формална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че съдържанието на наказателното постановление не съответства на императивните законови изисквания на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Обосновал е, че както в съставения АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП липсва посочване и описание на конкретни действия, от които да се приеме и да е ясно как в случая се извършва религиозна пропаганда. Констатираната липса на надлежно фактическо описание на деянието, за което е санкционирано лицето, е квалифицирано като съществено нарушение на процесуалните правила, неотстранимо в хода на съдебното производство.

 

Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.

 

Изцяло се споделя извода на съда, че наказателното постановление не отговаря на изискванията по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН досежно неговото съдържание. Всъщност в НП № 1163/08.09.2016 г. на Заместник-кмета на Община  Стара Загора изцяло липсва формулирано и конкретизирано описание на нарушението от фактическа страна по см. на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Посоченото в обстоятелствената част че, „Е.К. извършва религиозна пропаганда по домовете на гражданите” представлява правен извод, като липсва описание на онези факти и обстоятелства, които органът е приел като релевантни за да достигне до заключението за извършвана религиозна пропаганда от санкционираното лице. Административните наказания са форма на държавна принуда - репресивни мерки, водещи до ограничаване на права или вменяване на задължения, по повод неправомерно поведение на определено лице. Именно с оглед този характер на административните наказания законодателят е предвидил строго формални процесуални правила за реализирането на административнонаказателната отговорност, като всяко формално нарушение на изискванията за индивидуализация на извършеното нарушение, опорочава наказателното постановление и е основание за неговата отмяна. В този смисъл мотивната част на НП следва да съдържа приетото за установено от наказващия орган и отделно описание на нарушението с посочване на обстоятелствата, свързани с обективните и субективните признаци от състава на нарушението, като основен елемент от императивния реквизит по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. В случая това изискване не е спазено с оглед на което съдът приема, че съдържанието на наказателното постановление не покрива изискванията за неговата формална законосъобразност.

Независимо, че посоченият порок на наказателното постановление е достатъчен за неговата отмяна, с оглед пълнота на изложението следва да бъде отбелязано, че НП №1163/08.09.2016 г. се явява и материално незаконосъобразно, поради следното: 

Разпоредбата на чл.25з, ал.3 от Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора, за нарушение на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на ответника по касация, е в колизия с разпоредбата на чл.13, ал.1 от Конституцията на РБ, провъзгласяваща свобода на вероизповеданията, както и на чл.5, ал.1 от Закона за вероизповеданията, в който е определено, че правото на вероизповедание се упражнява чрез формиране и изразяване на верско убеждение, създаване или участие в религиозна общност, организиране на институции на общността, осъществяване на верско обучение и възпитание чрез разпространяване на съответното убеждение устно, печатно, с помощта на електронни медии, под формата на лектории, семинари, курсове, програми и други. Отделно в чл.6, ал.1, т.6 от същия закон е предвидено, че правото на вероизповедание включва и правото да се проповядва или преподава една религия или вяра в места, подходящи според общностите и институциите за тази цел, а ограничения са допустими само по при наличие на изключенията по чл.7 от Закона за вероизповеданията, а именно когато свободата на вероизповедание е насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица. В този смисъл посочените норми на Конституцията и Закона за вероизповеданията дерогират приложението на чл.25з, ал.13 от Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора. А при преценка на приложимата правна уредба и събраните доказателства по делото се налага заключение, че Е.К. е упражнявала правото си на вероизповедание без да е нарушила разпоредбите на чл.7, ал.1 и ал.2 от Закона за вероизповеданията. Следователно привличането й към административнонаказателна отговорност за деяние, което не може да бъде квалифицирано като противоправно, е неправомерно и това обуславя незаконосъобразност на обжалваното НП.

 

С оглед изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдяните касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение  № 173/ 29.03.2017г., постановено по АНД № 70/2017г. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                  

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.   

                                                                                                         

 

                                                                                                                   2.