Р Е Ш Е Н И Е

 

75                                             28.03.2016 год.                      гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, седми състав на девети март през две хиляди и шестнадесета година, в открито съдебно заседание, в състав

                                 

                                       Председател: Михаил Р.

 

Секретар М.П. и в присъствието на прокурора М.Д. като разгледа докладваното от съдията Михаил Р. адм. дело №558 по описа за 2014 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.175 и чл.176 от Административнопроцесуалния кодекс.

Образувано е във връзка с молба, подадено от М.Г.Х. за поправка на очевидна фактическа грешка, допусната в решение №292 от 19.01.2016 год., постановено по адм. дело № 558/2014 год. по описа на Административен съд Стара Загора, както и за допълване на същото решение. Излагат се доводи, че в решението на страница шеста по средата, е записано изречение „Следователно – ответникът се е съобразил с нормативната уредба, тъй като освен че не се е съобразил с европейските правила за затворите….”, а от пълния прочит на изречението става ясно, че вместо „не се е съобразил”, в решението е записано „се е съобразил”. От друга страна в исковата молба и в нейния петитум е поискано присъждането на законна лихва върху присъденото обезщетение, считано от 01.07.2013 год. до окончателното й изплащане. Въпреки изричното искане обаче, в съдебното решение липсва изрично произнасяне в тази му част.

Ответникът ГД”Изпълнение на наказанията” чрез процесуалният си представител оспорва молба като неоснователна, в частта й за поправка на явна фактическа грешка, а в частта й за постановяване на допълнително съдебно решение, счита за основателна.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора изразява становище за неоснователност на молбата в частта за поправката на явна фактическа грешка, а в частта за допълване на решението – основателна.

Съдът намира, че производството по поправката на явна фактическа грешка е по реда на чл.175 от АПК, а това за допълване на решението по реда на чл.176 от АПК. Посочените в молбата правни основания от ГПК /чл. 247 и 248/, са неотносими в настоящия случай, доколкото в АПК са налице специални разпоредби за поправката на явна фактическа грешка и за постановяване на допълнително решение, като същите изключват приложението на чл.247 и 248 от ГПК.

Решението е постановено на 19.01.2016 год., като за същото ищецът М.Г.Х. е уведомен на 04.02.2016 год. Молбата е изпратена от Затвора Стара Загора на 05.02.2016 год. и входирана в деловодството на Административния съд на 11.02.2016 год. С оглед на гореизложеното съдът намира молбата за допустима, като подадена в срок, а по същество намира същата за основателна.

По отношение на искането за поправка на очевидна фактическа грешка:

Очевидна фактическа грешка, по смисъла на чл.175, ал.1 от АПК, е налице когато в решението съдът е допуснал писмени грешки, грешки в пресмятането или други подобни очевидни неточности. Разпоредбата има предвид грешки, в чисто технически смисъл, които не са свързани с волята на съда по съществото на спора, а се отнасят до несъответствие между така формираната му воля и външното й изразяване в писмения текст на решението. Такава грешка би могла да се допусне както в мотивите на решението, така и в неговия диспозитив. В конкретния случай това е несъответствие е налице. В мотивите е налице следния абзац: Следователно - ответникът се е съобразил с нормативната уредба, тъй като освен, че не се е съобразил с Европейските правила за затворите, приети от Комитета на министрите към Съвета на Европа- Препоръка № R. /2006/2 -приета от Комитета на министрите 11.01.2006 г. -т.22.1 регламентираща, че "на затворниците се осигурява питателна храна, като се взема предвид тяхната възраст, здравословно и физическо състояние, религия и естеството на работа", не се е съобразил и с хартата на основните права на ЕС”. Видно от смисъла на цялото изречение, както и с оглед на цялото осъдително решение, съдът е извел извод за несъобразяване от страна ответника с нормативната уредба,  но при техническото изписване на изречението е пропуснал да изпише отрицателната частица „не”.

По отношение на искането за допълване на постановеното решение:

Разпоредбата на  чл. 176, ал. 1 от АПК предоставя процесуална възможност за отстраняване на непълноти в съдебния акт и намира приложение само когато този акт е действително непълен, т.е. когато съдът не се е произнесъл по цялото оспорване или по всички искания. В случая посочените предпоставки са налице. В исковата молба, ищецът е поискал и присъждането на обезщетение, ведно със законната лихва върху него, считано от 01.07.2013 год. до окончателното изплащане на същото. Въпреки това, обаче в диспозитива на решението, това не е отразено и съдът е пропуснал да се произнесе. Искането е основателно и като следва да бъде уважено, но законната лихва следва да бъде присъдена считано от 03.07.2013 год., датата когато е входирана исковата молба в деловодството на съда, а не от посочената в исковата молба дата 01.07.2013 год.

Водим от тези мотиви и на основание чл.175 и 176 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите на решение №292 от 19.01.2016 год., постановено по адм. дело № 558/2014 год. по описа на Административен съд Стара Загора, като абзаца: Следователно - ответникът се е съобразил с нормативната уредба, тъй като освен, че не се е съобразил с Европейските правила за затворите, приети от Комитета на министрите към Съвета на Европа- Препоръка № R. /2006/2 -приета от Комитета на министрите 11.01.2006 г. -т.22.1 регламентираща, че "на затворниците се осигурява питателна храна, като се взема предвид тяхната възраст, здравословно и физическо състояние, религия и естеството на работа", не се е съобразил и с хартата на основните права на ЕС”, да се чете Следователно - ответникът не се е съобразил с нормативната уредба, тъй като освен, че не се е съобразил с Европейските правила за затворите, приети от Комитета на министрите към Съвета на Европа- Препоръка № R. /2006/2 -приета от Комитета на министрите 11.01.2006 г. -т.22.1 регламентираща, че "на затворниците се осигурява питателна храна, като се взема предвид тяхната възраст, здравословно и физическо състояние, религия и естеството на работа", не се е съобразил и с хартата на основните права на ЕС”.

ДОПЪЛВА решение №292 от 19.01.2016 год., постановено по адм. дело №558/2014 год. по описа на Административен съд Стара Загора като, като диспозитива на решението да се чете със следното допълнение:

   „ОСЪЖДА Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията” гр. София, бул.„Ген. Н.Столетов”№21 ДА ЗАПЛАТИ на М.Г.Х., ЕГН **********, изтърпяващ наказание в Затвора в гр. Стара Загора, 2 Г група, СУМАТА от 4200,00 /четири  хиляди  и двеста / лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от незаконосъобразно бездействие на администрацията на Затвора гр. Стара Загора, изразяващо се в неосигуряване му на храна без свинско месо и свински продукти, съобразно изповядваната от ищеца религия „ислям” за периода 01.07.2008г. - 01.07.2013г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 03.07.2013 год. до окончателното изплащане на сумата, като ОТХВЪРЛЯ този иск за горницата над присъдената сума до претендираната такава -13000 лв. като неоснователен и недоказан.”

Решението подлежи на касационно оспорване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                  АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: