Р Е Ш Е Н И Е  188

 

гр.Стара Загора, 05.07.2016 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд  в публичното  заседание    

на         шестнадесети юни

през      две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                 Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                                 Членове:  

        

при секретаря    С.Х.

и в присъствието на  прокурора                    ,                                                        като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   адм.дело   73  по описа  за 2016  год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.36в, ал.8 от Правилника за приложение на Закона за социално подпомагане /ППЗСП/ във връзка с чл.145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по жалба от Кмета на Община Чирпан против Заповед № РД01-1839/ 29.12.2015г на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане /АСП/, потвърдена с Решение № РД 05-11/ 01.02.2016г на Министъра на труда и социалната политика, с която е разрешени намаляване капацитета на Център за обществена подкрепа-гр.Чирпан. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на заповедта като постановена при допуснати съществени процесуални нарушения, неправилно приложение на материалния закон и в противоречие с целта му. Според подателя не е налице хипотезата на чл.36в, ал.6 от ППЗСП, на която се е позовал административният орган, тъй като няма незапълване на определения капацитет. Поддържа несъответствие между основанието за издаване на заповедта и мотивите й, което счита, че нарушава правото му на защита. По тези съображения моли за отмяната й и присъждане на направените разноски.

 

Ответникът - Изпълнителен директор на АСП, чрез пълномощника си по делото юрисконсулт Терзиева оспорва жалбата като неоснователна. Счита, че заповедта е издадена от компетентен орган, при спазване на процедурите и изцяло съответства на материалния закон. Моли да жалбата да бъде отхвърлена.

 

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът установи следната фактическа обстановка:

 

Центърът за обществена подкрепа /ЦОП/ в Община Чирпан е открит през 2008 г. и функционира като държавно делегирана дейност, считано от 01.01.2009 г. съгласно Заповед № РД01-1378/12.12.2008 г. на изпълнителния директор на АСП.

В изпълнение на Заповед № РД01-1780/14.12.2015 г. на изпълнителния директор на АСП от 15.12.2015 г. до 16.12.2015 г. включително комисия от инспектората на агенцията е извършила проверка по сигнал в ЦОП – гр. Чирпан.

В хода на проверката комисията е проверила щатните разписания на длъжностите в ЦОП и трудовите досиета на персонала; стандартите и критериите за качеството на предлаганата услуга в ЦОП – гр. Чирпан в съответствие с изискванията на Закона за социално подпомагане /ЗСП/, Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца /НКССУД/ и Методиката за условията и начина на предоставяне на социалните услуги в ЦОП /Методиката

Проведен е Разговор с доставчика на социалната услуга, представляван от кмета на Община Чирпан.

Установено е, че числеността на персонала с длъжностите е в съответствие с утвърдената от министъра на труда и социалната политика Методика за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социалните услуги в общността във връзка с чл. 41, ал. 5, т. 1 от ППЗСП. Констатирано, че доставчикът на социалната услуга не спазва изготвената и утвърдената от него Процедура за подбор на персонала, което противоречи на изискванията на НКССУД и Стандарт 16 от Методиката на ЦОП.  Не са изпълнени и условията на Стандарт 16, т. 16.2  - в личните досиета на персонала не е приложен план за професионална развитие. В длъжностите фигурира Завеждащ административна служба, длъжност необвързана с наличието на складова база, а същевременно необходимостта от счетоводител във връзка с изпълнението на Стандарт 15, т. 15.1 от Методиката е уредена със сключване на граждански договори. В тази връзка комисията е счела за необоснован разход  сключването на допълнителен граждански договор от страна на доставчика на социалната услуга при наличието на длъжност на щат и заплата в щатното разписание на ЦОП - гр. Чирпан, която може да извършва дейностите, за които е сключен граждански договор. Констатирано е, че новоназначеният управител на ЦОП – гр. Чирпан е заемал до момента длъжността социален работник и няма необходимия опит в управлението на хора и парични потоци, както е регламентирано в Методиката за предоставяне на услугата.

При проверката на стандартите и критериите за качеството на предлаганата услуга от ЦОП гр. Чирпан в съответствие с изискванията на горецитираните нормативни документи е установено, че регистрите на потребителите /деца и лица/ на социални услуги не се водят съгласно изискванията на чл. 40д от ППЗСП и чл. 5 от НКССУД – не е упоменат срок за ползване на услугата, не е посочена дата за начало на предоставянето й, не се посочва дата на прекратяване ползването на услугата. Не са изпълнени и условията на НКССУД, касаещи осигуряване на достъп до сградата на потребителите с увреждания.

В  рамките на проверката е установено, че единнният разходен стандарт /ЕРС/ за издръжка на услуга за 2014 г. и 2015 г. е спазен, но се наблюдава висока стойност на разходите за външни услуги /супервизия и обучение на екипа на услугата/. В предоставения Правилник за вътрешния ред за деца и родители, ползващи услуги в ЦОП гр. Чирпан, изготвен от управителя, в частта, касаеща съдържанието на услугата, ателието за арт терапия не е предвидено, липсва и в изготвената от управителя информация, изискана по време на проверката. Комисията е изискала справка за получената ежемесечна информация за 2014 г. и 2015 г. в Дирекция „Социално подпомагане” /ДСП/ Чирпан от ЦОП – гр. Чирпан, относно заетостта. В резултат на това е установила за месец януари 2015 г. месечен обем директна работа на всеки от специалистите с потребители в диапазона от 39 до 88 часа /около 4 часа дневно/ на база брой работни дни на съответния специалист през месеца. Отчетена е идентична ситуация с останалите отчетни месеци до месец ноември 2015 г. На 15.12.2015 г. от началото на проверката в 14,00 часа до нейния край в 17,00 ч услугата не е посетена от нито един потребител. На комисията са предоставени графици за работа на възпитателя, логопеда и психолога, в които липсват дата и период, за който се отнасят. Комисията е изискала месечните планове за работа на всички специалисти от екипа за месец декември 2015 г. и е установила разминавания, които показват формално изготвяне на плановете. При проверката е констатирано, че седем потребители с издадени от ДСП Чирпан направления и вписани в регистъра на потребителите ползват услуги в ЦОП без сключени договори. За шест потребители не е спазено изискването на Методиката на ЦОП, според което до 10 дни след регистриране на направлението се сключва договор за социална услуга, както и изискването след подписване на договора потребителят да бъде вписан в регистъра на ползвателите на социални услуги.

 

За проверката комисията изготвя доклад, в който отразява гореизложените констататации и с цел преустановяване на нецелесъобразното и неефективно изразходване на средства от Единния разходен стандарт в ЦОП на основание чл.36в, ал.6 от ППЗСП предлага капацитетът на ЦОП-гр.Чирпан да бъде променен от 60 на 30 потребители. Въз основа на този доклад на Изпълнителния директор на АСП е представен доклад № 804-330/ 23.12.2015г от Ръководителя на инспектората, с който на основание чл.36в, ал.6 от ППЗСП е направено предложение за намаляване капацитета на ЦОП гр.Чирпан от 60 на 30 места.

 

С оспорената в настоящото производство Заповед № РД01-1839/ 29.12.2015г Изпълнителният директор на АПИ на основание чл.5, ал.1, т.6 и т.8 от Устройствения правилник на АПИ, чл.6, ал.1, т.6 от ЗСП, чл.36в, ал.6 от ППЗСП и доклад № 804-330/ 23.12.2015г от Ръководителя на инспектората разрешава намаляване на капацитета на ЦОП-гр.Чирпан от 60 места на 30 места от 01.01.2016г. От фактическа страна е мотивирана с констатираните резултати от проверката относно воденето на  регистрите на потребителите /деца и лица/ на социални услуги съгласно изискванията на чл. 40д от ППЗСП и чл. 5 от НКССУД, работата на специалистите с потребители в периода м.януари-м.ноември 2015г, ползване на услугите без сключени договори и неспазване на изисквания от Методиката за условия и начина на предоставяне ан социалните услуги в ЦОП.

 

Заповедта е оспорена по административен ред пред Министъра на труда и социалната политика с жалба вх.№ 08-04/ 21.01.2016г от Кмета на Община Чирпан. Преписката по издаването й е получена в Министерството на труда и социалната политика с вх.№ 07.240/ 27.01.2016г.  С Решение № РД05-11/ 01.02.2016г Министърът на труда и социалната политика отхвърля жалбата като неоснователна. Решението е съобщено на адресата на 04.02.2016г.

 

По делото са приети като доказателства документите, съдържащи се в преписката по издаването на оспорения акт и приложените към жалбата на Кмета на Община Чирпан до Министъра на труда и социалната политика - Справка за броя на случаите в ЦОП Чирпан за 2015 г., Справка за общ брой издадени направления от ДСП Чирпан, Копия на отчети за дейността на ЦОП Чирпан до Кмета на община Чирпан по месеци за 2015 г. – 12 броя; Копие на договори с потребители след 01.01.2015 г. до 31.12.2015 - от № 521-610 и от  № 47 до № 57.

 

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения акт на основание чл. 168, ал.1 във връзка с чл.146 от АПК, намира за установено следното от правна страна:

 

Жалбата е допустима като подадена от лице с правен интерес и в законоустановения срок по чл.149, ал.3 от АПК. Съгласно разпоредбата на чл.18а, ал.1 от ЗСП, кметът на общината управлява социалните услуги на територията на съответната община, които са делегирани от държавата дейности и местни дейности, и е работодател на ръководителите на тези услуги, с изключение на случаите на възлагане на управлението по ал. 3. Именно с оглед тези му права и защитавайки интересите на населението на съответната община, той се явява легитимирано лице с признат от закона правен интерес да оспорва административни актове като процесния.

 

Разгледана по същество, се явява основателна.

 

Заповедта е издадена от компетентен орган - Изпълнителния директор на АСП, в предписаната от закона писмена форма и при спазване на процесуалните правила, но при неправилно приложение на материалния закон и в несъответствие с целта му.

 

Нормата на чл. 36в ППЗСПП, посочена като правно основание за издаване на процесната заповед, регламентира хипотеза, при която може се достигне до намаляване капацитета на ЦОП, предоставящ набор от социални услуги, които са били делегирани от Държавата - при констатирано незапълване на определения капацитет на социална услуга по делегираната от държавата дейност за период повече от 6 месеца по мотивирано предложение на Инспектората. Друга хипотеза, при която може се достигне до намаляване капацитета на ЦОП, е тази по чл. 36в ал.4 ППЗСП - при констатирано нарушение на критериите и стандартите за социални услуги, също по мотивирано предложение на Инспектората.

  

 

 

 

 

Неоснователен е доводът на жалбоподателката за допуснати съществени процесуални нарушения при постановяване на административния акт. Изложени са правни и фактически основания за взетото административно решение, последните включително и в документи, предхождащи издаването на акта, които няма пречка да бъдат възприети за негови мотиви. Действително, не е посочена разпоредбата на чл.36в, ал.4 от ППЗСП при изложени фактически констатации, които да обосновават приложението й, но съдът счита, че това не представлява съществено процесуално нарушение доколкото по изрично посоченото правно основание - чл.36в, ал.6 от ППЗСП, в заповедта се съдържат относими факти, позволяващи извършване на контрол за законосъобразност по отношение именно на тази разпоредба.

 

Изпълнена е изискуемата процесуалната предпоставка по чл. 36в, ал.6 от ППЗСП с оглед направеното мотивирано предложение на Инспектората към АСП, съобразно Доклад на неговия Ръководител, основан на извършена от служители на Инспектората проверка на място в ЦОП-гр.Чирпан. В тази връзка следва да се посочи, че предложението е обосновано само с намаляване на капацитета на центъра, а не с допуснати нарушения на критериите и стандартите за социални услуги, което опорочава издаване на оспорената  заповед на основанието по чл.36в, ал.4 от ППЗСП, дори непосочването му да не се възприеме като аргумент за отмяна. В случая не се изисква съгласие на Председателя на Държавната агенция за закрила на детето по смисъла на чл.36в, ал.5 от ППЗСП доколкото не е разпоредено закриване на социални услуги за деца, а само намаляване на капацитета им.

 

От доказателствата по делото обаче не се установява наличието на материалноправната предпоставка по чл. 36в, ал.6 от ППЗСП, а именно незапълване на определения капацитет на социалната услуга за период повече от 6 месеца. Усвояването на капацитета означава реално ползване на предлаганите услуги, което не е изследвано в административното производство. Проверяващата комисия е изискала справка относно заетостта на персонала през 2014г и 2015г, при което е установила само месечен обем директа работа на всеки от специалистите с потребители, но не и какъв брой потребители са обслужвани месечно. В периода м.януари.-м.ноември 2015г потребителите на различните по вид социални услуги, предоставяни от специалистите на ЦОП-Чирпан /възпитател, психолог, логопед и рехабилитатор/, несъмнено са значително под определения брой от 60 потребителя. В този брой не са включени случаите, по които са работили четиримата социални работници в центъра, а видно от представената по делото справка, в периода м.януари.-м.ноември 2015г броят им надхвърля 70 месечно като е отбелязано, че всички случаи, по които се работи в ЦОП, се водят от ключов социален работник. Тези данни са идентични с посоченото в представените отчети на Кмета на Община Чирпан за дейността на ЦОП през 2015г. Не може да бъде споделено становището, че усвояването на капацитета е само функция от натовареността на специалистите, доколкото от цитираните отчети е видно предоставяне на услуги от социални работници - социално консултиране на деца и семейства, приемане и консултиране на новопостъпващи ползватели. А съгласно легалното определение, дадено в т.29 от ДР на ППЗСП, „Център за обществена подкрепа" е комплекс от социални услуги, свързани с превенция на изоставянето, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения на самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване и обучение на бъдещи приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с противообществени прояви. Следователно по преписката не са събрани данни колко лица/деца са ползвали всички услуги на институцията в релевантния за това период, нито каква е средномесечната заетост. Данните за м.декември 2015г не могат да послужат за обосноваване становището на ответника, тъй като не се отнасят за пълен месец. Като се е произнесъл с опорената заповед при наличието на непълни данни Изпълнителният директор на АСП е постановил незаконосъобразен административен акт в нарушение на чл.35 от АПК. При доказателствена тежест, лежаща изцяло върху ответния административен орган, с дадени в такъв смисъл указания да аргументира непълна заетост на местата в ЦОП гр.Чирпан, това не се установи и в хода на съдебното производство при условията на пълно главно доказване.

 

Изложеното мотивира извод, че процесният административен акт е постановен в противоречие с приложимия материален закон  и не съответства на целта му да гарантира спазването на единния разходен стандарт за финансиране на делегирани от държавата дейности и ефективното предоставяне на социални услуги в общността.

 

По тези съображения съдът счита, че оспорената Заповед № РД01-1839/ 29.12.2015г на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане, потвърдена с Решение № РД 05-11/ 01.02.2016г на Министъра на труда и социалната политика, е незаконосъобразна и следва да бъде отменена.

 

При този изход на спора на жалбоподателя по принцип се дължат разноски, но по делото не са представени доказателства за реално направени такива.

 

Водим от тези мотиви, съдът  

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на Кмета на Община Чирпан Заповед № РД01-1839/ 29.12.2015г на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане, потвърдена с Решение № РД 05-11/ 01.02.2016г на Министъра на труда и социалната политика, като незаконосъобразна.

 

Решението подлежи на касационно оспорване в 14-дневен срок от съобщаване на страните пред ВАС.

 

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: