Р Е Ш Е Н И Е  193

 

гр.Стара Загора, 04.07.2016 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на         шестнадесети юни

през      две хиляди и шестдесета година в състав:

 

Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                    Членове:       ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                           РАЙНА ТОДОРОВА

                                

при секретаря    З.Д.

и в присъствието на  прокурора  Маргарита Димитрова                                  ,                                                        като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   адм.дело     157  по описа  за 2016 год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.185 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с  чл.45, ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.

 

Образувано е по протест на М. Димитрова прокурор в Окръжна прокуратура гр.Стара Загора, с който оспорва като нищожни или незаконосъобразни разпоредбите на чл.2, ал.1 в частта „и разрешение за разкопаване, издадено от общинската администрация”, ал.2, ал.3  и ал.4 от Наредба за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора /Наредба за разкопаване/, приета от Общински съвет Стара Загора с Решение № 999 от 02.12.2010г, изм. с Решение № 1026 от 21.12.22010г и с Решение № 83 от 26.01.2012г. Изложени са доводи, че недопустимо с наредба на общински съвет се уреждат обществени отношения, регламентирани в актове от по-висока степен и за които не е налице законова делегация. Обосновава се, че с оспорените текстове от Наредбата се създава нов административен акт „разрешение за разкопаване”, който урежда вече уредени в чл.72 от ЗУТ отношения, поради което този акт и редът за неговото издаване противоречи на закона. Направено е искане за обявяване за нищожни на  чл.2, ал.1 в частта „и разрешение за разкопаване, издадено от общинската администрация”, ал.2, ал.3  и ал.4 от Наредбата за разкопаване, алтернативно - да бъдат отменени като незаконосъобразни  поради противоречие с материалния закон.

 

Вносителят на протеста и като представител на Окръжна прокуратура Стара Загора поддържа оспорването по изложените в него съображения.

 

Ответникът Общински съвет Стара Загора чрез процесуалния си представител по делото юрисконсулт Вълчева и в представено писмено становище изразява несъгласие с оспорването. Счита, че протестът е неоснователен, тъй като оспорените текстове от подзаконов нормативен акт са приети в изпълнение на правомощията на общинския съвет по чл.21, ал.1, т.13 от ЗМСМА и при липса на изрична законова уредба на съответните обществени отношения. По тези съображения моли протестът да бъде оставен без уважение.

 

   Съдът, като обсъди доводите, изложени в жалбата и извърши проверка на законосъобразността на атакуваното решение, намира за установено  следното:

  Наредбата за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора е приета по предложение  с рег. № 94-И-742/ 12.11.2010г на арх.Иван Иванов - председател на временната комисия за изготвянето й. Изложените в предложението мотиви се свеждат до следното: създадената с Решение № 961 от Протокол № 46/28.10.2010г от Общинския съвет временна комисия преразгледала действащата Наредба за условията и реда за разкопаване на елементите на техническата инфраструктура на Община Стара Загора и предлага приемане на нова.

 

С Решение № 982 по протокол № 48 от заседание на Общински съвет Стара Загора, проведено на 02.12.2010г, на основание чл.21, ал.2 въвв връзка с чл.21, ал.1, т.13 от ЗМСМА и чл.72 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/ е приета на първо четене Наредба за разкопаване. В гласуването са участвали 44 общински съветници, при което е получен резултат 40 гласа „за”  и 4 гласа „въздържал се”. С Решение № 999 по протокол № 48 от заседание на Общински съвет Стара Загора, проведено на 02.12.2010г, Наредбата за разкопаване е приета на второ четене. В гласуването са участвали 41 общински съветници, при което е получен резултат 41 гласа „за” .

 

С Решение № 1026 по протокол № 49 от заседание на Общински съвет Стара Загора, проведено на 21.12.2010г, е прието изменение в Решение № 999 от Протокол № 48/ 02.12.2010г, касаещо промяна в наименованието на Наредбата за разкопаване и чл.14, ал.1 от нея.

 

С Решение № 62 по протокол № 5 от заседание на Общински съвет Стара Загора, проведено на 26.01.2012г, на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА е приета на първо четене с 46 гласа „за” Наредба за изменение на Наредбата за разкопаване, съгласно Приложение 1 относно текстовете на чл.2, ал.2 и чл.3, ал.3.С Решение № 83 по протокол № 5 от заседание на Общински съвет Стара Загора, проведено на 26.01.2012г, е приета на второ четене с 47 гласа „за” Наредба за изменение на Наредбата за разкопаване, съгласно Приложение 1 относно текстовете на чл.2, ал.2 и чл.3, ал.3. Решението е прието по предложение на Кмета на Община Стара Загора с рег.№ ПРОбС-19/ 11.01.2012г. По изменението са изразени становища на съответните постоянни комисии като в това на Комисията по законност и обществен ред е отразено да се съобразят разпоредбите на чл.45, ал.1 и ал.2 от Правилника да организацията и дейността на Общинсик съвет Стара Загора относно провеждане на двете гласувания по проекти за нормативни актове в едно заседание.

 

Видно от представените разпечатки, проектът на Наредбата е публикуван на интернет страницата на община Стара Загора на 12.01.2012г, заедно с мотивите на вносителя към него. Посочен е срок за отправяне на предложения по проекта (25.01.2012) и адрес на електронна поща.

 

Разпоредбата на чл.2 от действащата Наредба за разкопаването предвижда: ал.1- разкопаването на уличните платна, алеи, тротоари, зелени площи и вътрешноквартални пространства да се извършва въз основа на Разрешение за строеж, където е необходимо по закон и Разрешение за разкопаване, издадено от Общинска администрация; ал.2 - за издаването на Разрешението да разкопаване заинтересованите физически или юридически лица подават в Центъра за услуги и информация на Общината 6бр документи, сред които документ за внесен депозит;  ал.3- депозитът в настоящата Наредба се определя от Общинския съвет;  ал.4 - Разрешението за разкопаване /Приложение №2, образец № 2/ се издава до седемдневен срок от подаване на заявлението.

 

Така установената фактическа обстановка мотивира следните правни изводи:

 

Предмет на оспорване пред съда са конкретни  разпоредби от Наредбата за разкопаване и съдът е ограничен в рамките, определени с жалбата, да извърши преценка по същество на законосъобразността им.

 

 При служебната проверка за законосъобразност съдът констатира, че Наредбата е приета в съответствие със законово регламентираните изисквания за подготовката и приемането на нормативни административни актове. В съответствие с изискването на чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове (ЗНА), вносителят на проекта за наредбата в частта за актуалната редакция на оспорените текстове го е публикувал на интернет страницата на Община Стара Загора заедно с мотивите и е предоставил на заинтересованите лица възможност за изразяване на предложения и становища по проекта в необходимия 14-дневен срок. Проектът на Наредбата е приет на две гласувания в едно заседание на Общински съвет Стара Загора, при наличие на изискуемия кворум и мнозинство от общинските съветници, видно от представените протоколи за проведеното заседание на 26.01.2012г. В съответствие с чл.77, ал.1 от Правилника за организацията на дейността на ОбС Стара Загора е издадено и Решение № 83/ 26.01.2012г за приемането на Наредба за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора.

 

При осъществения контрол за материална законосъобразност се установява, че оспорените текстове от Наредбата са приети при съществено нарушение на регламентираното в чл.2 от ЗНА изискване за наличие на компетентност на издателя. Наредбата е подзаконов нормативен акт, съдържащ правни норми, които създават общозадължителни правила за регулиране на обществени отношения на територията на съответната община, като засяга неограничен брой адресати /чл.7 ал.2 от ЗНА и чл. 75 от АПК/. Такива актове общинските съвети са компетентни да издават, когато това е предвидено от Конституцията или от закон /чл.2 от ЗНА, чл.76, ал.1 от АПК/, като уреждат с тях съобразно нормативните актове от по-висока степен обществени отношения с местно значение – чл.8 от ЗНА.

 

В настоящата хипотеза текстът на чл.21, ал.2 от ЗМСМА, цитиран като правно основание за издаване на Наредбата за разкопаване, е посочен във връзка с отбелязаното в чл.21, ал.1, т.13 правомощие на общинския съвет, определящо конкретно компетентността му при определяне на изисквания за дейността на физическите и юридическите лица на територията на общината, които произтичат от екологичните, историческите, социалните и другите особености на населените места, както и от състоянието на инженерната и социалната инфраструктура. Безспорно общинският съвет като орган на местно самоуправление е компетентен да приема правни норми, отнасящи се до поведението на физическите и юридическите лица на територията на съответната община, но само по въпроси, които не са от изключителната компетентност на други органи и които попадат в обхвата на разпоредбата на чл.17, ал.1 от ЗМСМА.

 

В случая специалната норма на чл.72, ал.1 от ЗУТ, също сочена като правно основание за приемане на процесната наредба, предвижда работите, свързани с разкопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства, да се извършват въз основа на разрешение за строеж.  Несъстоятелно е становището на ответника, че при тълкуване на тази норма съвместно с текста на чл.151, ал.1 от ЗУТ, се налага извод за необходимост от разрешение за строеж в зависимост от конкретните характеристики на предприетите строителни и ремонтни работи, т.е. за някои случаи на разкопаване то не се изисква и именно към тях е насочена нормативната регламентация на оспорените текстове. Разпоредбата на чл.72, ал.1 от ЗУТ е императивна, което означава, че винаги при разкопаване на посочените в нея инфраструктурни елементи е необходимо да е издадено разрешение за строеж и не се изискват други разрешения, освен посоченото в закона. Налице е пълна идентичност между обществените отношения, правно регулирани с оспорените разпоредби от Наредбата за разкопаването и тези, обект на правна регламентация с разпоредбата на чл.72, ал.1 от ЗУТ. От редакцията на спорните текстове по никакъв начин не може да бъде направено недвусмислено заключение, че са относими само към извършване на дейности, попадащи извън обхвата на тези, за които ЗУТ изисква разрешение за строеж.

 

Следователно при анализа на действащата нормативна уредба се налага единствения извод, че в случая не е налице законова разпоредба, която да предоставя в компетентност на общинския съвет да урежда въпроси, свързани с режима за разкопаване на техническата инфрастуктура. С приетите от Общински съвет Стара Загора правни норми - предмет на оспорване по настоящото дело, се уреждат обществени отношения, които вече  са регламентирани с нормативен акт от по-висока степен и е недопустимо преуреждането им с подзаконов нормативен акт.

 

Установената липса на компетентност на Общински съвет Стара Загора доколкото не е налице законова делегация, даваща му право да определя условията и реда за разкопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства, обосновава нищожност на оспорените разпоредби от Наредбата разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора. Нормите са приети в противоречие с чл.2, ал.1 и чл.8 от ЗНА – без овластяване с Конституцията или със закон и уреждат обществени отношения, които вече са регламентирани с нормативни актове от по-висока степен.

 

С оглед гореизложените съображения Административен съд Стара Загора в настоящия състав намира, че обжалваните текстове от разпоредбите на чл.2, ал.1 в частта „и разрешение за разкопаване, издадено от общинската администрация”, ал.2, ал.3  и ал.4 от Наредба за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора, приета от Общински съвет Стара Загора, следва да бъдат обявени за нищожни.

 

     Водим от горните мотиви и на основание чл.193, ал.1 от АПК, съдът

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОБЯВЯВА за нищожни разпоредбите на чл.2, ал.1 в частта „и разрешение за разкопаване, издадено от общинската администрация”, ал.2, ал.3  и ал.4 от Наредба за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора, приета от Общински съвет Стара Загора с Решение № 999 от 02.12.2010г, изм. с Решение № 1026 от 21.12.22010г и с Решение № 83 от 26.01.2012г. 

 

Решението  подлежи на касационно оспорване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

 

След влизане в сила решението да се обнародва по начина, по който е обнародвана Наредба за разкопаване на техническата инфраструктура на територията на Община Стара Загора.

 

 

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                                2.