Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    39

 

     гр. Стара Загора, 26.02.2016 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  единадесети февруари две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:         ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

при секретаря  А.А.

и с участието на прокурора  Петко Георгиев

 

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 5 по описа  за 2016 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция МВР Стара Загора чрез процесуалния си представител юрисконсулт Милен Алексиев против Решение № 733/13.11.2015 г. по АНД № 1986/2015 г. на Районен съд  Стара Загора, с което е отменен електронен фиш за налагане на глоба серия К № 0961162/06.07.2015 г.,  издаден от ОД на МВР Стара Загора срещу С.Б.С. ***, В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва извода на съда относно невъзможността да се идентифицира мястото на извършване на нарушението от събрания доказателствен материал. Обосновава, че вписаните координати в снимковия материал не са изискуем от закона реквизит на електронния фиш.

 

В съдебно засседание касаторът – редовно призован, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Ответникът по касационната жалба С.Б.С. *** - редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява. С писмена молба заявява искането си да бъде потвърдено обжалваното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество, се явява основателна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е електронен фиш  серия К 0961162/06.07.2015 г.,    издаден от ОД МВР Стара Загора, с който на С.Б.С., ЕГН **********, на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т.4 ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 06.07.2015 г., в 14.56 ч,  на път-І-5, км 251+900, в с. Средец, управлява в посока юг-север МПС – СААБ 9 3   с рег. № Н3575ВН, със скорост 83 км/ч при ограничение от 50 км/ч в населено място,  при отчетен километров  толеранс от 3 км. Извършеното нарушение е установено и заснето с мобилна радарна  система TFR1-M .

 

За да отмени електронния фиш, Старозагорският районен съд е изложил съображения за неговата незаконосъобразност, обоснована с допуснати съществени нарушения в хода на административнонаказателното производство.  Според съда от доказателствата, представени по делото, не може да се установи идентичност между посоченото в електронния фиш място на извършване на нарушението и обозначените в приложената към преписката снимка географски координати.

 

Решението на Старозагорския районен съд е правилно. 

 

Издаването на електронен фиш като производство за реализиране на административнонаказателна отговорност за нарушение на правилата за движение по пътищата е въведено с разпоредбата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП (ДВ, бр. 10 от 2011 г.) като изключение от общите правила на ЗАНН, поставящи началото на производството с АУАН и завършването му с НП. Според тази норма за нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Нормата на чл.189, ал.15 от ЗДвП изрично определя като веществени доказателствени средства снимките, видеозаписите и разпечатките, изготвени с технически средства или системи, заснемащи и записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на МПС.

 

       Районният съд е констатирал, че наказващият орган не е изпълнил задължението си по чл.189, ал.8 от ЗДвП. Съгласно посочената разпоредба в 7-дневен срок от получаване на жалбата срещу електронния фиш директорът на съответната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл.21, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка. В случая в съпроводителното писмо не е посочена информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл.21, посоката на движение на автомобила и разположението на автоматизираното техническо средство. Районният съд е изпълнил задължението си  по чл. 14 и чл.314, ал.1 от НПК за извършване на цялостна служебна проверка на законосъобразността и правилността на електронния фиш като служебно е изискал представянето на изискуемата информация. В случая от материалите по делото е видно, че съдът е указал на наказващия орган да предостави информацията, но представената схема-точка за контрол на скорост „Tks” касае само маршрут № 2 на автопатрул на сектор ПП при ОД на МВР Стара Загора без да позволява извеждане на извод за съответствие с координатите, посочени във видеоматериала от заснемане на нарушението.

      

       В този смисъл правилно е прието от Старозагорския районен съд, че не е доказано по несъмнен начин  мястото, на което е установено и заснето управление на МПС при превишение на разрешената скорост и връзката /идентичността/ между мястото на нарушението, посочено в приложения клип № 967 /описано чрез географски координати/ и мястото на нарушението, отразено в издадения електронен фиш като „път І-5 км 251+900 с. Средец”. При това следва да се отбележи, че тази непълнота на доказателствата не се дължи на процесуалното бездействие на съда да изиска от ОД на МВР-Стара Загора информацията по чл.189, ал.8 от ЗДвП.

 

По тези съображения обжалваният електронен фиш за налагане на глоба серия К № 0961162/06.07.2015г е незаконосъобразен и съдебният акт, с който е отменен, като валиден, допустим  и постановен в съответствие с материалния закон следва да бъде оставен в сила.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

  ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 733/13.11.2015 г., постановено по АНД № 1986/2015 г. на Районен съд  Стара Загора.

 

          Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                   

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                          2.