Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

            49         02.03.2016 година     гр. Стара Загора

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на единадесети февруари през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                                                  Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА 

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

При секретар А.А.      

И с участието на прокурор  Петко Георгиев                                           

като разгледа докладваното от  съдия   Р. Тодорова  КАН дело № 10 по описа  за 2016 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Христо Г. Данов” №37, против Решение № 414 от 11.11.2015г., постановено по АНД № 668/ 2015г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № НП – 227 от 31.07.2014г., издадено от Председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ - гр. София.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в  нарушение и при неправилно приложение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод че е установено и доказано по безспорен и несъмнен начин извършването на вмененото му нарушение, като поддържа че деянието, за което е санкциониран, е несъставомерно от обективна страна и не може да бъде квалифицирано като административно нарушение съотв. като основание за налагане на административна санкция.  Твърди, че в нарушение на процесуалните правила, съдът не е разгледал и обсъдил направените от санкционираното лице възражения, като решението не съдържа мотиви по тълкуването и прилагането на материалния закон въз основа на събраните по делото доказателства, а възпроизвежда единствено посочената в наказателното постановление фактическа обстановка. С подробно изложени съображения по наведените касационни основания прави искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № НП – 227 от 31.07.2014г. на Председателя на ДКЕВР - гр. София.

 

          Ответникът по касационната жалба – Комисия за енергийно и водно регулиране - гр. София,  чрез процесуалния си представител по делото, в съдебно заседание и в представеното писмено становище оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано от гл.т на събраните по делото доказателства и установените въз основа на тях фактически обстоятелства и правилно от гл.т на закона Казанлъшкият районен съд е приел, че наказателното постановление е издадено при спазване на всички нормативно регламентирани материалноправни и процесуалноправни изисквания.

 

           Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.   

 

           Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД против Наказателно постановление /НП/ № НП – 227 от 31.07.2014г., издадено от Председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране - гр. София, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № КРС-325/ 20.06.2014 г., на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив, е наложена имуществена санкция в размер на 20 000лв., на основание чл. 206, ал. 1 от Закона за енергетиката /ЗЕ/, за извършено нарушение на чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Общите условия /ОУ/ на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр.Пловдив, одобрени с Решение № ОУ-014/10.05.2008г. на ДКЕВР. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 08.02.2013г. представител на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, в съответствие с разпоредбата на чл. 10, т.3  от Общите условия, е подменил съществуващо средство за техническо измерване /СТИ/  с фабричен номер 030168565 на клиента Донка Коева с клиентски № 1001364163 с ИТН 2339774, на адрес: гр. Казанлък, ул.”Хан Крум” № 12, ет.2, ап.5 и са монтирали ново. За предприетите действия е съставен констативен протокол за демонтаж/ подмяна на средства за измерване от 08.02.2013г, който протокол е подписан само от служител на електроразпределителното дружество.

 

Казанлъшкият районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила. По съществото на спора, въз основа на събраните по делото доказателства и приетата за установена фактическа обстановка съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е доказано извършването на вмененото на санкционираното дружество нарушение - съставомерно от обективна страна деяние, правилно квалифицирано като административно нарушение по чл. 206, ал. 1 от ЗЕ във вр. с чл. 63, ал. 2 от Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив, за което на електроразпределителното дружество е наложена имуществена санкция, определена в законово регламентирания минимален размер. 

 

Решението на Казанлъшкия районен съд е постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона.

    

Наложената на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД - гр. Пловдив санкция се основава на чл. 206, ал.1 от ЗЕ, която разпоредба в приложимата й редакция  /ДВ, бр. 54 от 2012г., в сила от 17.07.2012г./ регламентира, че на енергийно предприятие, което наруши разпоредби на този закон, на подзаконови нормативни актове по прилагането му, контролът за изпълнението на които е възложен на комисията, на общи или индивидуални административни актове на комисията, правнообвързващи решения на АСРЕ или условията на издадената му лицензия, се налага имуществена санкция в размер от 20 000лв. до 1 000 000лв. Ангажирането на отговорността от правна страна е обосновано с допуснато нарушение на чл. 63, ал. 2 от ОУ на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив, одобрени с Решение № ОУ-014/10.05.2008г. на ДКЕВР, която норма предвижда че когато клиентът не присъства и/или откаже да подпише констативния протокол, „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД има право да състави протокола в присъствието на свидетели. От фактическа страна административнонаказателното обвинение се основава на това, че „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, в качеството му на титуляр по Лицензия № Л-140-07/13.08.2004г. за дейността "разпределение на електрическа енергия", за предприетите действия по подмяна на съществуващо СТИ с фабричен номер 030168565 на клиента Д. Коева с клиентски № 1001364163 с ИТН 2339774, на адрес: гр. Казанлък, ул.”Хан Крум” № 12, ет.2, ап.5 и монтиране на ново такова, е съставен констативен протокол за демонтаж/ подмяна на средства за измерване от 08.02.2013г, който е подписан само от служител на електроразпределителното дружество. Прието е, че с това „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД не е спазило изискването по чл. 63, ал. 2 от ОУ на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната си мрежа, с което е нарушило издадената лицензия, тъй като неразделна част от нея се явяват посочените ОУ.

 

      При извършена служебна проверка на интернет страницата на КЕВР съдът установи, че посочената в наказателното постановление Лицензия № Л-140-07/13.08.2004г. е издадена на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД за дейността "разпределение на електрическа енергия" на територията на област Пловдив, Пазарджик, Смолян, Кърджали и Хасково. По делото обаче по несъмнен начин се установява че деянието, възприето от наказващия орган като съставомерно такова по чл. 206, ал. 1 от ЗЕ във вр. с чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Общите условия, е извършено в гр. Казанлък, т.е. извън териториалния обхват на издадената на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД Лицензия № Л-140-07/13.08.2004г. В този смисъл и доколкото посочената лицензия не е приложима за осъществяваната от санкционираното дружество дейност на територията на област Стара Загора, няма как описаното в Наказателно постановление № НП – 227 от 31.07.2014г. деяние да нарушава условията на тази лицензия.  

 

Отделно от това за да е налице съставомерно от обективна страна деяние по възприетата от санкциониращия орган административнонаказателна правна квалификация, е необходимо протоколът да е бил съставен без участието на клиента и/или свидетели. Сочената като нарушена разпоредба на чл. 63, ал. 2 от ОУ на договорите за пренос на електрическа енергия през електро разпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив не въвежда като изрично изискване подписването на протокола от свидетелите, присъствали /участвали/ при неговото съставяне. Доколкото административно нарушение е само това деяние, което е обявено от закона за наказуемо т.е. поведение, което нарушава диспозицията на конкретна правна норма, недопустимо е съставът на нарушението от обективна страна да се разширява чрез въвеждане на нови елементи от наказващия орган, както е направено в настоящия случай. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна не се основава на съставянето на протокол за смяна на СТИ без участието на клиента или на свидетел, а за неподписването на съставения протокол от клиента или от свидетел. Но както беше посочено в разпоредбата на чл.63 от ОУ липсва изрично разписано изискване за подписването на констативния протокол от клиента или от свидетели, поради което няма как описаното в наказателното постановление деяние да се явява противоправно от гл.т на въведеното с посочената норма правило за поведение и съотв. съставомерно по чл.206, ал.1 от ЗЕ. Обстоятелството, че събраните по делото доказателства са индиция, че протоколът за подмяна на съществуващо СТИ с фабричен номер 030168565 на клиента Д. Коева с клиентски № 1001364163 с ИТН 2339774, е съставен в отсъствието на клиента или на свидетели, е ирелевантно за материалната законосъобразност на наказателното постановление с оглед обвинението, по което е ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора. Предмет на съдебна проверка е не дали изобщо е извършено някакво административно нарушение, а извършено ли е описаното /от фактическа и правна страна/ в обжалваното НП нарушение.

 

   Липсата на съставомерно от обективна страна  поведение на привлеченото към отговорност лице обуславя извод, че вмененото на електроразпределителното дружество деяние не представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 във вр. с чл.2 от ЗАНН. В този смисъл Наказателно постановление № НП – 227 от 31.07.2014г. на Председателя на ДКЕВР, с което по така фактически и правно обоснованото административнонаказателно обвинение е ангажирана отговорността на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД се явява материално незаконосъобразно и неправилно е потвърдено от Казанлъшкия районен съд.  Съдебното решение, като постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона, следва да бъде отменено, като вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени наказателното постановление. 

 

   Изложеното прави безпредметно разглеждането на другото релевирано и поддържано от касатора основание за отмяна на наказателното постановление, свързано с изследване на въпроса дали Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив са неразделна част от издадената му лицензия за  дейността "разпределение на електрическа енергия".

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл. второ във вр. с чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

                                                                                                                                                     

                      Р     Е     Ш     И :

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 414 от 11.11.2015г., постановено по АНД № 668/ 2015г. по описа на Казанлъшкия районен съд и вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № НП – 227 от 31.07.2014г., издадено от Председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране - гр. София, с което на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Хр. Г. Данов” № 37, ЕИК 115552190, е наложена имуществена санкция в размер на 20 000лв., на основание чл. 206, ал. 1 от Закона за енергетиката, за нарушение на чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД гр. Пловдив, като незаконосъобразно.

 

 

              Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                          2.