Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

54                                               15.03.2016 г.                              гр. Стара Загора

 

     В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и шестнадесета година в състав:

                   

                                                                               Председател: БОЙКА ТАБАКОВА   

                                                                                         

                                                                                                                                                                                Членове:  ГАЛИНА ДИНКОВА      

                                                                                                        МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря  З.Д.        

и с участието на прокурор Петя Драганова     

като разгледа докладваното от  съдия  Галина Динкова КАН дело № 21 по описа за 2016 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

   Образувано е по касационна жалба на Г.В.А.,  против Решение № 424 от 16.11.2015 г., постановено по АНД № 1039/ 2015 г. по описа на Казанлъшкия районен съд, в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 14-0284-005205 от 15.05.2015г. на Началника на РУ гр. Казанлък при ОД на МВР Стара Загора относно наложено на касатора административно наказание „глоба” в размер на 50лв. на основание чл.183, ал.4, т.7, предложение първо от ЗДвП. 

Жалбоподателят твърди, че първоинстанционният съд не е възприел правилно фактическата обстановка, тъй като от показанията на свидетелите Мараджиев и Атанасов по безспорен начин се установявало обстоятелството, че полицейският автомобил са е движил след автомобила, управляван от касатора, поради което полицейските служители са нямали нужната видимост и обективно не са били в състояние да установят, че е управлявал автомобила без сложен обезопасителен колан. По съображения за недоказаност на административнонаказателното обвинение за извършено нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП е направено искане решението на районния съд в обжалваната му част да бъде отменено и да се отмени НП №№ 14-0284-005205 от 15.05.2015г. на Началника на РУ гр. Казанлък при ОД на МВР Стара Загора, в частта му относно наложеното наказание „глоба” на основание чл.183, ал.4, т.7, предложение първо от ЗДвП. 

 

   Ответникът по касационната жалба – Районно управление гр.Казанлък при ОД на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага съдебното решение да бъде потвърдено като законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява  неоснователна. 

 

С Решение № 424 от 16.11.2015 г., постановено по АНД № 1039/ 2015 г., в обжалваната му част, Казанлъшкият районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 14-0284-005205 от 15.05.2015г. на Началника на РУ гр. Казанлък при ОД на МВР Стара Загора, в частта му, с която на Г.В.А. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв. на основание чл.183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП за нарушение на чл.137а, ал.1 от същия закон. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 17.11.2014г. в 14:50 часа в гр. Казанлък, на кръстовището на бул. „Княз Ал. Батенберг” и ул. „Йордан Стателов”, А. управлявал лек автомобил марка „Шкода Фабия” с рег. № СТ 9708 АР, собственост на фирма „Саламандър” ООД, като по време на движение на автомобила не използвал предпазен колан, с който е оборудван автомобила.

По съображения за формална, процесуална и материална законосъобразност въззивният съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление в посочената му част. Приел е, че нарушението, за което е повдигнато административнонаказателно обвинение, е доказано по безспорен начин. 

 

Решението на Казанлъшкия районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.  

 

Фактически, правно и доказателствено обоснован е направения от съда извод, че по несъмнен начин е установено и доказано извършването на нарушение от Г.А. по повдигнатото му административнонаказателно обвинение по чл.183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП. Този извод е направен след обсъждане и преценка на доказателствения материал по делото, при изложени в решението мотиви относно кредитираните с доверие показания на свидетеля Фитков и невъзприемането на твърденията на св.Мараджиев, който като колега на санкционираното лице се явява предубеден и заинтересован от изхода на спора. При  формиране на вътрешното убеждение, фактическите и правните изводи, не са установени порочни действия на въззивния съд. Видно от мотивите на обжалваното решение, съдът е разгледал, обсъдил и преценил в тяхната съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства, като обосновано е приел, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването на нарушението по време, начин и място, посочени в АУАН и в НП, се потвърждава по категоричен начин. От една страна наличието на всички релевантни за съставомерността на деянието факти, които обуславят административно наказателната отговорност и с които е обосновано обвинението, се установяват от събраните в хода на съдебното следствие доказателства, а от друга – жалбоподателят не е ангажирал доказателства опровергаващи фактическата обстановка, посочена в обстоятелствената част на наказателното постановление. Ето защо Старозагорският административен съд приема за обосновани от гл.т. на доказателствата и установените въз основа на тях обстоятелства и правилни от гл. т. на закона съображенията на районния съд, мотивирали направения извод, че Г.А. е осъществил виновно състава на административно нарушение по 183, ал.4, т.7, предл.първо от ЗДвП.

 

С оглед на изложените съображения съдът намира че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                            Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 424 от 16.11.2015 г., постановено по АНД № 1039/ 2015 г. по описа на Казанлъшкия районен съд, в обжалваната му част.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                           

        

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                                                                          

 

                                                                                   2.