Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

136                                28.04.2016 год.                      гр. Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на седми април през две хиляди и шестнадесета год. в състав:

 

                                              Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                 Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                  МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря А.А. и с участието на прокурора Румен Арабаджиков като разгледа докладваното от  съдия М. Русев КАН дело №112 по описа за 2016 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/

Образувано е по касационната жалба на Районно управление гр. Казанлък, представлявано от Стойчо Недков Крачолов – Началник, чрез пълномощника си юриск. Милен Алексиев против решение №41/01.02.2016 год., постановено по АНД №2/2016 год. по описа на Районен съд Казанлък, с което е отменено наказателно постановление №15-0284-001110/09.10.2015 год. на  Началник Районно управление „Полиция” - Казанлък при ОД на МВР - Стара Загора, с което на В.С.С.  е наложено административно наказание  глоба в размер на 500.00 лева на основание чл.315, ал.1, т.1 от КЗ за нарушение на разпоредбата на чл.315, ал.1 от КЗ.

    В касационната жалбата се съдържат оплаквания за неправилност на решението като постановено при неправилно приложение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Изложени са съображения, че е неправилен извода на съда за наличие на валидно сключен и действащ договор за сключена застраховка гражданска отговорност. Действително е приложен такъв договор, но съдът не е проверил дали същият е действащ. От извършената проверка в интернет е установено, че към него момент, договорът е бил прекратен. Моли съда да постанови решение, с което да отмени Решение №41/01.02.2016 год., постановено по АНД №2/2016 год. по описа на Районен съд –  Казанлък и да се потвърди обжалваното наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба В.С.С. ***, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, изразява становище че не е вярно това в което го обвиняват, тъй като си има договор, но е бил закъснял с вноската по полицата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за основателност на жалбата, поради което счита, че съдебното решение, следва да бъде отменено, а наказателното постановление да се потвърди.   

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Производството пред Казанлъшкият районен съд се е развило по жалбата на В.С.С. *** против наказателно постановление №15-0284-001110/09.10.2015 год. на Началник Районно управление „Полиция” - Казанлък при ОД на МВР - Стара Загора. С наказателното постановление, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ №15-0284-001110 от 24.07.2015 год. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 500.00 лева на основание чл.315, ал.1, т.1 от КЗ за нарушение на разпоредбата на чл.315, ал.1 от КЗ. След преценка на събраните по делото доказателства Казанлъшкият районен съд е приел, че не са представени доказателства, представеният договор за задължителна застраховка гражданска отговорност да е прекратен, поради което го е приел за действащ. Това го е мотивирало да приеме, че няма осъществено административно нарушение от страна на С., поради което и постановява решение за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Наложената от административнонаказващия орган санкция се основава на разпоредбата на чл.315, ал.1, т.1 от КЗ /отм./, съгласно която се наказва с глоба от 400.00 до 600.00 лв. физическо лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл.249, т.1 или 2 или управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор. Чл.259, ал.1, т.1 във вр. с чл.249, ал.1 КЗ /отм./ визира задължение за сключване на договор за застраховка “Гражданска отговорност” от лицето, притежаващо моторно превозно средство, регистрирано на територията на страната. Безспорно, че описаният в АУАН автомобил е собственост на Ради Валентинов Добрев и същият е длъжен да сключи задължителна застраховка „гражданска отговорност”. Необходимо е да се отбележи, че самото притежаване на МПС не изисква сключването на задължителната застраховка, а е необходимо и автомобилът да бъде използван. Ако обаче МПС е спряно от движение, то не е задължително сключването на застраховка „гражданска отговорност”. Ето защо и в посочената санкционна разпоредба на чл.315, ал., т.1 от КЗ /отм./ е предвидено, да се наложи административно наказание на лице, което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган и е вменено задължение за сключването на задължителна отговорност, по отношение на МПС, собственост на трето лице. Неправилно е прието от районния съд, че представената застраховка „гражданска отговорност” доказва, че същата е била валидна към момента на проверката. Съгласно чл.292, ал.1, т.3 от КЗ /отм./, за целите на предоставяне на възможност на увреденото лице да получи обезщетение по застраховките "Гражданска отговорност" и "Злополука" към фонда се създава информационен център, който поддържа регистър на данни от договорите за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, от сертификатите "Зелена карта" и от договорите за гранична застраховка относно номер на застрахователния договор, името на застрахователя, начална и крайна дата на покритието, регистрационния номер и номер на рама (шаси) на моторното превозно средство, име/наименование и адрес/адрес на управление на собственика на моторното превозно средство. Съгласно чл.37 от Правилника за устройството и дейността на Гаранционния фонд, на страницата на Информационния център към фонда в интернет се дава публичен достъп до регистър на данни от договорите за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите относно номер на застрахователния договор, името на застрахователя, дата на сключване, начална и крайна дата на покритието. Данните се получават при задаване на регистрационния номер или номер на рама (шаси) на моторното превозно средство, или серия и номер на знака на фонда, поставен на моторното превозно средство. При направената справка от страна на настоящия съдебен състав, се установи твърдяното от касатора обстоятелство, че към момента на осъществената проверка от контролните органи на 24.07.2015 год. в 15.15 часа, по отношение на процесния автомобил не е била налице сключена валидна застраховка „гражданска отговорност”. Представената по делото полица №BG22115000174473, издадена на 05.01.2015 год. в Казанлък, е с дата на прекратяване 21.04.2015 год. Следващата полица /сключена за процесния автомобил/ е с начална дата на покритие 03.08.2015 год. Следователно към датата на проверка, 24.07.2015 год. по отношение на проверения лек автомобил „Рено лагуна” с рег.№СТ 7059 АМ, не е имало действаща застраховка гражданска отговорност и като е ангажирал отговорността на В.С., касатора е подвел правилно установената фактическа обстановка под нарушената законова разпоредба.

При извършената служебна проверка на приложимите материално правни норми, съдът констатира, че считано от 01.01.2016 год. е в сила нов Кодекс за застраховането. В неговите разпоредби отново е предвидено носенето на административнонаказателна отговорност от лице, управляващо МПС, което не е негова собственост и за което МПС няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” /чл.638, ал.3 от КЗ/, като размера на предвидената санкция е фиксирана на 400.00 лв., докато по стария текст глобата е в размер от 400.00 до 600.00 лв. Ето защо, настоящия съдебен състав, намира, че доколкото наложената санкция е в размер на 500.00 лв., то в случая са налице материалноправните предпоставки за прилагането на разпоредбите на чл.3, ал.2 от ЗАНН. Санкцията следва да бъде намалена до новия размер, предвиден в нормата на чл.638, ал.3 от КЗ.

С оглед изложените съображения съдът намира, че постановеното от първата инстанция решение е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, а вместо него да се постанови ново, с което да се измени наказателното постановление, като се намали наложената глоба на 400.00 лв.

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. последно от АПК, Старозагорския административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ решение №41/01.02.2016 год., постановено по АНД №2/2016 год. по описа на Районен съд Казанлък, и вместо него постановява:

ИЗМЕНЯ наказателно постановление №15-0284-001110/09.10.2015 год. на  Началник Районно управление „Полиция” - Казанлък при ОД на МВР - Стара Загора, като намаля наложената глоба от 500 лв. на 400 лв.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

         

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                       ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                    2.