О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                         

                     

        20          24.11.2016 година   град Стара Загора

 

 

         Старозагорският административен съд, в закрито заседание на двадесет и четвърти ноември през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                               Председател:         БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                     Членове:          РАЙНА ТОДОРОВА

                                                                                 СТИЛИЯН МАНОЛОВ  

 

при секретар: 

и с участието на прокурор:                                        

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  ЧКАН дело № 346 по описа за 2016г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

           Образувано е по частна жалба на К.И.Ш. ***, против протоколно Определение от 21.09.2016г., постановено по АНД № 2240/ 2016г. по описа на Старозагорския районен съд, с искане за неговата отмяна като неправилно и незаконосъобразно.

 

В срока по чл.232 от АПК не е постъпило становище по частната жалба от ответната страна – Областна Дирекция на МВР – Стара Загора.

 

Съдът, като извърши проверка на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

 

        Частната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

 

        Разгледана по същество е неоснователна.

 

Производството по АНД № 2240/ 2016г. по описа на РС – Стара Загора е образувано по молба на К.И.Ш. за възстановяване на срок за обжалване на Наказателно постановление /НП/ № 14-1228-001097 от 08.07.2014г., издадено от Началника група в сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Стара Загора. С протоколно определение от съдебно заседание, проведено на 21.09.2016г., в производство по чл.186, ал.6 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН, подадената молба е оставена без разглеждане, като недопустима и е прекратено образуваното съдебно производство по АНД № 2240/ 2016г. по описа на Старозагорския районен съд. За да постанови обжалваното определение съдът е приел, че направеното искане не отговаря на изискванията за допустимост по чл.186, ал.2 и ал.3 от НПК.

 

                                                                                                                                                   Определението е правилно.

         

Правото да се иска възстановяване на пропуснат срок за извършване на процесуално действие възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на искането. Съгласно разпоредбата на чл.186, ал.1 от НПК, субсидиарно приложима по силата на препращащата норма на чл.84 от ЗАНН, срокът, определен от закона, може да бъде възстановен, ако е бил пропуснат поради уважителни причини. В ал. 2 на чл.186 от НПК е предвидено, че молбата за възстановяване на срока се подава до съда в седемдневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускане на срока. Законът регламентира че едновременно с подаването на молбата за възстановяване на срока се извършва и действието, срокът за което е пропуснат /чл.186, ал.3 от НПК/.

От съдържанието на разпоредбата на чл.186, ал.3 от НПК може да се направи извод, че регламентираната правна възможност да се предяви искане за възстановяване на пропуснат срок за обжалване на наказателно постановление, се свързва с подаване на жалба срещу НП. Общ принцип в процесуалните закони е, че едновременно с подаването на молбата за възстановяване на срока се извършва и действието, срокът за което е пропуснат. В случая към подадената от К.Ш. молба за възстановяване на срока за обжалване на НП № 14-1228-001097 от 08.07.2014г., издадено от Началника група в сектор „ПП” към ОД на МВР – Стара Загора, няма приложена жалба против посоченото наказателно постановление, като такава не е подадена и към настоящия момент. С оглед на което и искането за възстановяване на срока за обжалване на наказателното постановление се явява процесуално недопустимо и не подлежи на разглеждане по същество, както правилно е приел Старозагорският районен съд.

 Ето защо обжалваното определение, като постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила. 

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо във връзка с чл.236 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

  О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение от 21.09.2016г., постановено по АНД № 2240/ 2016г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е оставена без разглеждане, като недопустима, подадената К.И.Ш. молба за възстановяване на срока за обжалване на Наказателно постановление № 14-1228-001097 от 08.07.2014г., издадено от Началника група в сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Стара Загора и е прекратено съдебното производство по делото.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

                        

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                              

                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

 

                                                                              2.