О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

    19                                      22.11.2016г.                              Стара Загора

 

            Старозагорският административен съд, в закрито заседание                          на двадесет и втори ноември през две хиляди и шестнадесета год. в състав:

                                                                   Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева ЧКАН дело №367  по описа за 2016 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по частна жалба на «БУЛСАТКОМ» ЕАД гр. София, представлявано от юрисконсулт Сарафова, против Определение №333 от 08.09.2016г на Районен съд Казанлък, с което е прекратено АНД №895/2016г. по описа на същия съд, поради просрочие на въззивната жалба против НП № 5618/13.06.2016г. издадено от Заместник Министъра на културата с наложена на частния жалбоподателя имуществена санкция в размер на 10 000лв за нарушение на чл.97 ал.1 т.6 от Закона за авторското право и сродните му права.

За да прекрати производството по АНД №895/2016г. Казанлъшкия районен съд е преценил, че въззивната жалба, входирана в деловодството на съда на 30.06.2016г., е подадена след изтичане на 7-дневния преклузивен срок, тъй като същият тече от 22.06.2016г. и изтича на 29.06.2016г/работен ден/. Въз основа на тези фактически установявания, жалбата се явява недопустима за раглеждане на осонвание чл.59 ал.2 от ЗАНН.

С частната жалба се твърди, че съдът не е съобразил, че връчването на наказателното постановление на 22.06.2016г. е нередовно, тъй като не са спазени правилата на чл. 178-чл.182 от НПК, приложими на основание чл.84 от ЗАНН, а именно на обратната разписка се е подписало лицето Донка Джонджорова, която заема длъжността «Координатор офис» и не е сред лицата, упълномощени да представляват дружеството или да получават препоръчани пратки. Съгласно т.43 и т.44 от Общите условия на договора с потребителиет на универсална пощенска услуга, извършвана от «Български пощи» ЕАД  е вписано, че препоръчани пратки до юридически лица се доставят на посочения в пратката адрес в деловодството или на упълномощен служител, тоест вменено е задължение на пощенскиту служители да удостоверят връчването на лице, което изрично е оправомощено в съответното юридическо лице, да получава пратки. В конкретния случай служителят изпълняващ длъжността «Координатор офис» няма качеството на оправомощено лице и следователно не е сред лицата, които могат да получават валидно съобщения и книжа за сметка на дружеството.

Акта за установяване на административно нарушение е връчен на служителя Младенка Джалова, която изрично е натоварена да получава книжа от Министерство на културата по силата на пълномощно, представено на наказващия орган.

От съда се иска да приеме, че определението за прекратяване е неправилно, тъй като при постановяването му е изведен противоречащ на процесуалните правила извод за редовно връчване на наказателното постановление, съответно да бъде отменен обжалвания съдебен акт и делото да бъде върнато за разглеждане по същество.

Към частната жалба са представени трудов договор на Донка Джонджорова, допълнително спразумение към него от 28.06.2013г. и длъжностна характеристика за длъжностите «продавач-консултант» и «координатор офис» с оглед доказване на твърдението, че посоченото в обратната разписка лице не е сред упълномощените лица да получават наказателни постановления и препоръчани пратки.

Ответника Министерство на културата в писмено възражение оспорва основателността на частната жалба и иска от съда да бъде оставено в сила прекратителното определение по доводи, че процедурата по чл.180 ал.5-7 от НПК е спазена, доколкото връчителя е посетил адреса на дружеството, където е установил присъстиевот на лице, съгласно да приемам книжата.  Тъй като Джонджорова е служител на дружеството, следва да се приеме, че е длъжностно лице, натоварено да приема книжата по смисъла на чл.180 ал.5 от НПК.  

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на частния жалбоподател, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

Въззивната жалба на наказаното лице е подадена на 30.06.2016г. в деловодството на РС Казанлък, след като на 22.06.2016г. с обратна разписка, получена от Донка Джонджорова е връчено обжалваното наказателно постановление. При редовност на връчването, извода за просрочие на жалбата би бил законосъобразен, но в настоящия случай, на стр. 25 по делото, като част от преписката по издаване на обжалваното наказателно постановление, е приложено пълномощно от представителите на дружеството, по силата на което, Младенка Джалова е упълномощеното лице да представлява дружеството пред Министерство на културата като подава, попълва, подписва и получава всички необходими документи. Предвидено е пълномощното да се тълкува разширително в полза на упълномощения, като важи за всички институзии за срок до неговата изрична отмяна. Въз основа на това упълномощаване на 21.04.2016г. именно на Джалова е връчен и акта за установяване на административно нарушение.

Съгласно чл. 58 ал.1 от ЗАНН, наказателното постановление се връчва на нарушителя на посочения от него адрес т.е. връчването е лично. Като под «лично»  следва да се разбира и връчване на всички онези лица, на които според закона връчването се счита за лично получаване. Приложимия закон, който посочва лицата, връчванеот на които се счита за лично е чл.180 ал.5 от НПК вр. с чл.84 от ЗАНН, според която норма връчването на юридически лица става срещу подпис на длъжностното лице, натоварено да приема книжата. Следователно при  представеното по делото пълномощно на лице, различно от лицето, на което е връчено наказателното постановление, извода на съда за редовно получаване на обжалвания акт е неправилен. Според закона не е достатъчно връчването на служител на дружеството, а е необходимо лицето да е натоварено да приема книжа и съобщения. Само за пълнота следва да се каже, че тежестта за доказване редовността на връчването е на лицето, задължено да връчи НП т.е. на АНО, като в случая възражението му се явява неоснователно и опровергано от документите по административната преписка.  

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 пр.второ във връзка с чл.236 от АПК, Старозагорският административен съд

                                        О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОТМЕНЯ  Определение №333/08.09.2016г.  постановено по АНД №895/ 2016г по описа на Казанлъшкия районен съд.

ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съдебен състав за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението не подлежи на обжалване.

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                            

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                         2.